W cieniu prawa (R. Mróz)

Kim jest Remigiusz Mróz?

Remigiusz Mróz jest człowiekiem, którego nazwisko zna każdy. Jest to pisarz oraz prawnik pochodzenia polskiego. W 2016r. został laureatem Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru. Tworzy kryminały, powieści science fiction, historyczne oraz thrillery. Książki Remigiusza Mroza bazują na dynamicznej akcji oraz silnym wpływaniu na uczucia czytelnika. Ponadto łączy on tematykę prawniczą oraz kryminalną wiążąc wiedzę naukową z fantastyką literacką. Jego książki zawierają również problemy współczesnego świata a mianowicie przemocy domowej, uchodźców czy prześladowania mniejszości. Remigiusz Mróz jest autorem licznych publikacji, ponieważ na jego koncie znajduje się ponad 40 pozycji literackich.

Twórczość Remigiusza Mroza obejmuje między innymi:

  • książki z komisarzem Forstem, np.: “Ekspozycja”, “Trawers”, “Zerwa”
  • książki z Joanną Chyłką, np.: “Kasacja”, “Rewizja”, “Immunitet”
  • Parabellum: :Prędkość ucieczki”, “Horyzont Zdarzeń”, “Głębia Osobliwości”
  • Książki z Damianem Wernerm, np.: “Nieodnaleziona”
  • Książki z Sewerynem Zaorskim, np.: “Listy zza grobu”
  • Książki z GErardem Eldingiem, np.: “Behawiorysta”

oraz wiele innych. Wśród nich znajduje się również powieść pod tytułem “W cieniu prawa” (https://www.taniaksiazka.pl/w-cieniu-prawa-remigiusz-mroz-p-1454720.html).

O czym jest “W cieniu prawa”?

Akcja toczy się w Galicji. Jest to początek XX wieku, dokładnie rok 1905. Historia zaczyna się od przedstawienia głównego bohatera – Erika Landeckiego – który rozpoczyna pracę w austriackim dworku. Pełnił on funkcję służebną, ponieważ zajmował się czyszczeniem butów. Tuż po jego przybyciu w dworku zostaje popełnione morderstwo o co natychmiastowo zostaje oskarżony nowo zatrudniony Polak. W toku sprawy pojawiają się dowody, które wskazują na podejrzanego niezgodnie z prawdą. Erik musi dowieść, że nie jest sprawcą przestępstwa, ponieważ grozi mu kara śmierci, na podstawie obowiązującego wówczas prawa.

“W cieniu prawa” jako historyczny kryminał

Warto zauważyć, iż podczas pisania tej książki autor wykazał się wiedzą historyczno-prawniczą. Remigiusz Mróz w powieści “W cieniu prawa” wykorzystuje swoją wiedzę oraz doświadczenie opisując doskonale obowiązujące w ówczesnej Austrii prawo oraz karę jaka groziła za morderstwo. Dzięki temu czytelnik może bardziej odczuć klimat tamtych czasów. Bohaterowie mają mocne i wyraziste charaktery, ale zaskakują również swoimi wyborami, więc występuje element zaskoczenia. Doskonałości “W cieniu prawa” dodaje napięcie związane ze spiskiem w postaci wrobienia Erika w morderstwo. Czytelnik nie może wyczekać momentu kiedy cała intryga zostanie odkryta. Połączenie historii XX-wiecznej Galicji, obowiązującego prawa oraz panujących zwyczajów z zagadką, morderstwem oraz dynamicznymi zwrotami akcji daje książkę, która pochłonie czytelnika na długie godziny. “W cieniu prawa” R.Mroza opowiada o poszukiwaniu prawdy oraz udowodnieniu niewinności. Treść samego tytułu wskazuje, że działania podejmowane przez bohaterów nie są całkowicie zgodne z prawem. Poszukiwanie wspomnianej prawdy dokonuje się w cieniu prawa, poza jego granicami.

Dom - Racool_studio - pl.freepik.com